Slideshow Image 9 Slideshow Image 6 Slideshow Image 8 Slideshow Image 4 Slideshow Image 1 Slideshow Image 2 Slideshow Image 7 Slideshow Image 3 Slideshow Image 5

Kaltenes maršruts

Rojas smilšainā pludmale 1 - atrodas pāris minūšu gājienā no ostas un Rojas centra. Tās baltās smiltis un labiekārtotais liedags ļauj baudīt lielisku atpūtu Baltijas jūras krastā.

Rojas ostas moli 2 - te ikviens var vērot viļņu šķelšanos un rosību ostā. Tā ir īstā vieta, kur baudīt romantiskas pastaigas un vērot saulrietus. Pirmais mols - viļņlauzis Rojas ostā tika izbūvēts 1910. gadā, bet labuma no tā bija maz - vētras turpināja izsviest kuģus krastā. 1932. gadā zvejnieki saviem spēkiem izbūvēja 106 m garu akmeņu dambi upes ietekas dienvidu pusē. Taču, uznākot vētrai, tā izlauza dambī caurumus, un 1933. gadā vētra izpostīja viļņlauzi pavisam. Zvejnieku celtais valnis iebūvēts šodien redzamajā molā. Mūsdienās moli kalpo kā jūras vārti ostai un lieliska pastaigas vieta Rojas viesiem.

Dabas veidotas koka figūras 3 atklāj, ko jūra gadiem glabājusi savos ūdeņos.

Kaltenes akmeņainā jūrmala 4 - pievilcīgs akmeņains jūras krasts ar kāpu priedēm un skaistiem dabas skatiem. Šeit sastopami reti Litorīnas jūras krasta veidojumi - nogulumi ar bagātu Litorīnas laika molusku atlieku saturu.

Kaltenes kalvas 5 - aptuveni 1,5 km attālumā no Kaltenes jūrmalas mežā atrodas lieli akmens krāvumi, kas tiek dēvēti par kalvām. Līdzīgi veidojumi nevienā citā Latvijas piekrastē nav sastopami. Dabas pētnieki uzskata, ka šie vaļņveidīgie akmeņu krāvumi, kas vēlāk apauguši ar mežiem, veidojušies pirms vairākiem tūkstošiem gadu, atkāpjoties Baltijas ledus ezeram. Tomēr vietējiem iedzīvotājiem ir savs nostāsts. Turpat pludmalē sastaptais zvejnieks zina stāstīt: „Sen senos laikos vells ness' akmeņs' no Zviedrijs' uz Talsim, lai būvēt desmito pakaln', bet darijs' to tik lēn', ka nav paspējs' pa tums'. No rīt' nodziedot vietējam Kaltens' gailim, tas nomet' akmeņs' kur pagadās." Tas, kurai versijai ticēt, lai paliek pašu ceļotāju ziņā. Mūsdienās Kaltenes kalvas ir valsts nozīmes īpaši aizsargājams dabas piemineklis, un 2006. gadā tika ierīkotas speciālas dabas takas šo unikālo veidojumu apskatei. Ceļotāji var izvēlēties īsāku vai garāku pastaigas maršrutu: īsākais takas loks ~800 m, bet garākais - 1,5 km. Savulaik lielākā kalva - dēvēta par „Velna kalvu" - sniegusies līdz pat koku galotnēm, taču sešdesmitajos - septiņdesmitajos gados tā pilnīgi iznīcināta, iegūstot šķembas ceļu būvei. Mūsdienās palikusi vairs tikai samērā neliela kalvas apakšējā daļa, kuras garums ir ap 300 m, augstums 2 m. Taču pilnībā ir saglabājusies Kārdūžu kalva, kas ir aptuveni 1 km garš, 50 m plats un 1,5 m - 2,5 m augsts, nedaudz līkumains akmeņu veidojums. Pastāv viedoklis, ka kalvas senatnē bijušas svētvietas, tāpēc par tām līdz pat mūsdienām saglabājies daudz teiku un nostāstu.

Kaltenes daba taka ar putnu vērošanas torni 6 - izejot aptuveni 800 m garo taku, uzzināsiet daudz interesanta par Latvijā mītošajiem un arī migrējošiem putniem. Takas posmā ir divas skatu platformas un tornis putnu vērošanai visa gada garumā. Pavasaris un vasaras otrā puse ir labākais laiks, kad apmeklēt Kaltenes dabas taku, taču to ir vērts darīt arī ziemā, ja vien jūra nav aizsalusi. Skatu platformās un tornī ir izvietoti putnu atpazīšanas „ceļveži", kas ļauj baudīt šo unikālo objektu arī putnu vērošanas iesācējiem. Maršruts aizņem ~ ½ dienas

Ģipkas maršruts

Ģipkas pludmale 7 - balto smilšu liedags ar labiekārtotu auto stāvlaukumu un pludmali. Tā ir iespēja baudīt Baltijas jūras burvību tālu no ierastās jūrmalas burzmas.

Pūrciema Baltā kāpa 8 - kā liecina arheoloģiskie pētījumi, plašo kāpu grēdu, kas atrodas 300 - 600 m attālumā no jūras, par savu dzīvesvietu pirms aptuveni 4200 gadiem izmantojuši akmens laikmeta zvejnieki. Dabas taka izveidota gar Pilsupītes krastiem. Izejot taku, iespējams iepazīties ar to, kā veidojusies smilšu strēle un kā mainījusies daba laika un cilvēku ietekmē. Šī vieta sniedz liecības par Neolīta laika cilvēku apmetnes vietu. Takas garums ir 900 metri, laiks, kas nepieciešamas tās izpētei - līdz 1 stundai.

Ēvažu stāvkrasts 9 ir augstākais stāvkrasts visā Rīgas jūras līča piekrastē. Tā augstums ir 8 -15m, garums - 2, 6 km. Savos izmēros Ēvažu stāvkrastu pārsniedz vien Jūrkalnes stāvkrasts. Braucot pa Rīgas - Kolkas šoseju, stāvkrasts atrodams pie pašas Slīteres Nacionālā parka robežas. No kraujas augšmalas paveras jūras panorāma, savukārt pats stāvkrasts atbilstošos laika apstākļos redzams pat no Kolkas raga smailes. Pūrciema maršrutu var apvienot ar Kolkas apmeklējumu, kas ietver paša Kolkas raga apskati, vecās Kolkas bākas drupas, pieminekli „Jūras paņemtie", Kolkas ev. luterisko baznīcu, Romas katoļu un pareizticīgās baznīcas, kā arī Kolkas līvu centru. Maršruts aizņem ~ ½ dienas.

Gājēju maršruts

1. Rojas Jūras zvejniecības muzejs - Selgas iela 33
2. Jūrakmens - jūras krastā, Jomas ielas galā
3. Dabas veidotas koka skulptūras, privātkolekcija - Peldu iela 17
4. Kultūras centrs - Zvejnieku iela 5
5. Rojas luterāņu baznīca
6. Rojas jahtu piestātne, osta
7. Dienvidu mols
8. Kr.Valdemāra aleja, piemiņas akmens bijušās jūrskolas vietā
Maršruta garums 4 km

Velo maršruts Roja - Kaltene - Roja

1. Rojas Jūras zvejniecības muzejs - Selgas iela 33
2. Krasta iela
3. Jūrakmens - jūras krastā, Jomas ielas galā
4. Ķirķrags
5. Kaltenes akmeņainā jūrmala
6. Kaltenes kalvas
7. Kaltenes luterāņu baznīca
8. Kaltenes dabas taka ar putnu vērošanas torni
Maršruta garums - 20 km

Velo maršruts Roja - Žocene - Ģipka - Pūrciems - Roja

1. Rojas Jūras zvejniecības muzejs - Selgas iela 33
2. Rojas pludmale
3. Žocenes pludmale, atpūtas kompleks "Dzintarkrasts"
4. Ģipkas pludmale
5. Izjādes ar zirgiem - Pūrciems
6. Pūrciema Baltā kāpa
7. Atgriešanās uz Roju, gar jūras krastu
Maršruta garums 40 km

Upes maršruts Rude - Roja

Jau 13.gs. šai apvidū dzīvojušas lībiešu ciltis, kas arī devušās upei vārdu. Upe sākas Valdemārpilī Talsu rajonā un tai ir ap 10 pieteku. Senlaikos kuģotāji pa šīm pietekām devās zemes iekšienē. Barons Hāns no Lubezeres muižas eksportējis pa Rojas upi savu produkciju - spirtu, kokmateriālus u.c. uz Rīgu, Pēterburgu, Holandi (17.gs.). Arī šodien upe ir piemērota braukšanai ar laivām un pastaigām gar upes krastiem. Upes maršruta izbraukšana aizņem nepilnu dienu.

Informācija par laivu nomu un piegādi - firma "Norands",
Tel.: 26558483; E-pasts - noriks67@inbox.lv